Pracownia Diagnostyki Gastroenterologicznej - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
Pracownia Diagnostyki Gastroenterologicznej - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
Ścieżka nawigacyjna: Dla rodziców >> Testy oddechowe

Testy oddechowe

Kiedy wykonuje się badanie?

  • Diagnostyka nietolerancji pokarmowych (laktozy, fruktozy lub sacharozy);
  • Diagnostyka zakażenia Helicobacter pylori;
  • Diagnostyka czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki;
  • Diagnostyka czynności wątroby;
  • Diagnostyka opróżniania żołądka;
  • Diagnostyka zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego.

Jak wykonuje się badanie?

Badania oddechowe to nieinwazyjne i niebolesne testy, które polegają na pomiarze stężenia odpowiednich substancji w powietrzu wydychanym. Próbki powietrza wydychanego pobiera się od 2 do 10 razy, w przedziale czasowym od 30 min do 5 godzin w zależności od wykonywanego testu. Najczęściej wykonywany jest test w kierunku zakażenia H.pylori, który polega na dwukrotnym dmuchnięciu w balonik w odstępie 30 min. W czasie trwania badań oddechowych należy powstrzymać się od jedzenia i picia.

Jak się przygotować do badanie?

Testy oddechowe nie wymagają specjalnego przygotowania. Pacjent zgłasza się w dniu badania na czczo tzn powstrzymuje się od jedzenia i picia przez co najmniej 6 godzin. Dzieci które wymagają stałego regularnego przyjmowania leków powinny zażyć poranną dawkę leku popijając małą ilością wody. Dodatkowych szczegółowych informacji dotyczących poszczególnych testów udziela lekarz kierujący.

Jak umówić termin badanie?

Wskazania do badania muszą być weryfikowane przez lekarza. Dlatego terminy badań uzgadnia lekarz przyjmujący pacjenta w Poradni Gastroenterologicznej lub w Oddziale Gastroenterologii IPCZD. Aby umówić termin wizyty w Poradni Gastroenterologicznej należy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego i zatelefonować do sekretariatu Poradni 22 8151308 lub 22 8151307.