Pracownia Diagnostyki Gastroenterologicznej - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
Pracownia Diagnostyki Gastroenterologicznej - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
Ścieżka nawigacyjna: Dla rodziców >> Gastroskopia

Diagnostyczna endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroduodenoskopia lub gastroskopia)

Kiedy wykonuje się badanie?

  • Diagnostyka przyczyn bólów brzucha;
  • Diagnostyka krwawień z przewodu pokarmowego;
  • Diagnostyka przyczyn biegunki;
  • Pobieranie wycinków błony śluzowej przewodu pokarmowego do badania patomorfologicznego lub mikrobiologicznego.

Jak wykonuje się badanie?

Endoskop to wyginająca się rurka o średnicy od 5,6 do 11,0 mm wyposażona w światłowód i kamerę umożliwiające obejrzenie wnętrza przewodu pokarmowego. Endoskop wprowadza się przez usta. W czasie badania oglądane są przełyk, żołądek i dwunastnica. Możliwe jest też pobranie fragmentów błony śluzowej do badania patomorfologicznego. Badanie nie jest bolesne ale jest nieprzyjemne. U dzieci w wieku poniżej 10 roku życia gastroskopię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, u dzieci starszych w znieczuleniu miejscowym. Po badaniu przez okres 1-2 godzin nie należy podawać nic doustnie.

Jak się przygotować do badanie?

W okresie 6-ciu godzin poprzedzających badanie dziecko musi być na czczo. Oznacza to, że nie może jeść, pić, ssać cukierków ani żuć gumy do żucia.

Jak umówić termin badanie?

Wskazania do badania muszą być weryfikowane przez lekarza. Dlatego terminy badań uzgadnia lekarz przyjmujący pacjenta w Poradni Gastroenterologicznej lub w Oddziale Gastroenterologii IPCZD. Aby umówić termin wizyty w Poradni Gastroenterologicznej należy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego i zatelefonować do sekretariatu Poradni pod numer 22 8151308 lub 22 8151307.